Nagrada Slovenski start:up leta
Iščemo, izpostavljamo in nagrajujemo ambasadorje slovenskega startup podjetništva. Tista startup podjetja oziroma ekipe, ki s svojimi dosežki, dejanji, ugledom in razvojnim potencialom predstavljajo novo generacijo slovenskih inovativnih podjetnikov.
Slovenski start:up leta 2023 je ReCatalyst
Projekt slovenske startup skupnosti
Nagrada Slovenski start:up leta je projekt aktivnih deležnikov slovenskega startup ekosistema. Njihova vloga je sodelovanje pri nominaciji kandidatov za nagrado ter domači in mednarodni promociji finalistov ter prejemnika naziva. Glavni organizator projekta je Start:up Slovenija, soorganizatorja pa že tradicionalno Slovenski podjetniški sklad in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
Nagrado Slovenski start:up leta si lahko prisluži slovensko inovativno startup podjetje s potencialom rasti na globalnih trgih. Z nagrado želimo ključni deležniki slovenskega startup ekosistema izpostaviti in nagraditi podjetja in njihove ekipe, ki s svojo vztrajnostjo, globalno prepoznanimi dosežki ter drzno razvojno vizijo predstavljajo zgled v domačem in tujem startup okolju.
Prejemnik nagrade Slovenski start:up leta postane tudi ambasador slovenske startup skupnosti. Organizatorji nagrade prejemniku naziva pri tem nudijo aktivno PR in drugo podporo, pri čemer bo zmagovalca kristalni kip leto dni spominjal na to, da poleg svojih uspehov v medijih in na dogodkih doma ter v tujini promovira tudi slovensko startup skupnost.
Organizatorji objavimo javni poziv za zbiranje nominacij startup podjetij, ki ustrezajo kriterijem nagrade. Vsak aktivni član startup ekosistema lahko nominira le eno startup podjetje. Svojo nominacijo pisno utemelji skozi odgovore na vnaprej določena kratka vprašanja, vezana na nominirano startup podjetje in predlagatelja nominacije. Nominirano podjetje mora biti seznanjeno z nominacijo in se z njo strinjati. Nominirano ne more biti podjetje, ki je že prejelo nagrado Slovenski start:up leta.
Vse prejete nominacije obravnava nominacijski odbor, ki ga sestavljajo predstavnik Start:up Slovenija in drugi aktivni člani slovenskega startup ekosistema, ki izvajajo oziroma sodelujejo pri izvajanju zasebnih in javnih programov za podporo startup podjetjem. Vsak član nominacijskega odbora odda svoj glas in razvrsti pet nominirancev s skupnega seznama, pri čemer ne more glasovati za svojega nominiranca.
Pet najbolje ocenjenih startupov se uvrsti v finale, ki bo 18. junija v Ljubljani.
Katera podjetja se lahko nominirajo?
V izboru lahko sodelujejo startup podjetja, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
- Podjetje je bilo ustanovljeno v Republiki Sloveniji, jedrna ekipa deluje v Sloveniji.
- Podjetje na skrajni rok nominacije ni starejše od 5 let.
- Na datum nominacije podjetje še ni prejelo večje A investicijske runde do 5 milijonov evrov.
- Nominirano podjetje je o nominaciji obveščeno in se z njo strinja. Vsakdo, ki odda nominacijo, jo tudi utemelji, kot sledi v spodnjem odstavku ...
Utemeljitev nominacije
Vsakdo, ki predlaga kandidata za nagrado Slovenski start:up leta, poda svojo utemeljitev tako, da odgovori na naslednji vprašanji:
- S katerimi dosežki, doprinosi ali vizijo predstavlja nominirano podjetje zgled v domačem in tujem startup okolju?
- Kako je podjetje vključeno v slovensko gospodarstvo (zaposlovanje, partnerstva, sodelovanje v podpornih programih, ...)?
Kako izberemo zmagovalca?
Ocenjevalna komisija
Člani ocenjevalne komisije za nagrado so ugledni slovenski in tuji podjetniki in investitorji, ki so povezani z delovanjem in razvojem slovenskega startup ekosistema. Naloga komisije je, da izmed petih startupov finalistov izbere zmagovalca, razlagšen 18. junija 2024 v Ljubljani.
Člani ocenjevalne komisije za nagrado so ugledni slovenski in tuji podjetniki ter investitorji
Ocenjevalni kriteriji
Ocenjevalna komisija za nagrado Slovenski start:up leta finaliste ocenjuje po štirih kriterijih:
- Produkt: Podjetje je uspešno potrdilo vrednost svojih produktov na trgu s katerimi rešuje pomembno bolečino oziroma problem ciljne skupine uporabnikov. Uspešna potrditev vrednosti se odraža v številu prvih uporabnikov in njihovi rasti, pri čemer so seveda še najpomembnejši plačljivi kupci.
- Investitorji: Podjetje je s svojim produktom in poslovnim modelom uspelo pridobiti potrditev s strani domačih oziroma tujih investitorjev, ki so podjetju dodali dodaten kapital in tudi druge resurse. Pri tem so posebej dragoceni izkušeni in mednarodno uveljavljeni investitorji.
- Ekipa: Podjetje vodi kompetentna, predana in dobro organizirana ekipa z jasno vizijo in komplementarnimi znanji in izkušnjami (tehnične, organizacijske, prodajne sposobnosti), ki jim bo omogočala nadaljno uspešno izgrajevanja podjetja.
- Potencial za uspešno poslovanje in rast (celovit poslovni model): Celoten poslovni model je inovativen, zasnovan na logičnih in s strani trga preverjenih predpostavkah, ki ne izkazujejo vidnejše šibkosti / slabosti. Podjetje ima vsaj določeno neubranljivo prednost. Podjetje ima potencial za razvoj dobrega posla na obetavnem, dovolj velikem in rastočem trgu. Rezultati se že oziroma se bodo odražali v visokih prihodkih, številu zaposlenih, dobičkonosnosti in celo verjetnostjo za disrupcijo industrije oziroma določene tržne niše.
Komisija za nagrado kandidate ocenjuje po zgornjih kriterijih, pri čemer informacije črpa iz prijavnice in drugih javno dostopnih podatkov.
Izbor zmagovalca 2024
Trenutno poteka nominacijski proces s katerim bomo dobili 5 finalistov. V kolikor ste aktiven član startup ekosistema in bi želeli nominirati kandidata za nagrado Slovenski startup leta 2024 nam pišite na info@startup.si in poslali vam bomo nominacijsko dokumentacijo.
Pretekli finalisti
Finalisti 2023 ReCatalyst; Slovenski start-up leta 2023 |
Finalisti 2022 Inno Lab; Slovenski start-up leta 2022 |
Finalisti 2021 Bird Buddy; Slovenski start-up leta 2021 |
Finalisti 2020 InstaText; Slovenski start-up leta 2020 |
Finalisti 2019 Hooray Studios; Slovenski start-up leta 2019 |
Finalisti 2018 Next; Slovenski start-up leta 2018 MAG-LEV Audio |
Finalisti 2017 VIAR; Slovenski start-up leta 2017 Fastcast d.o.o.
|
Finalisti 2016 Nizkocenovci d.o.o.; Slovenski start-up leta 2016 Adora-med d.o.o. |
Finalisti 2015 Tibopo d.o.o.; Slovenski start-up leta 2015 Kraken d.o.o.
|
Finalisti 2014 OOG d.o.o.; Slovenski start-up leta 2014 Enolyse d.o.o. Adora-med d.o.o.
|
Finalisti 2013 Koofr d.o.o.; Slovenski start-up leta 2013 SmartPA d.o.o.
|
Finalisti 2012 Vorteks d.o.o.; Slovenski start-up leta 2012 WEBER MARINE d.o.o.
|
Finalisti 2011 DiaGenomi d.o.o.; Slovenski start-up leta 2011 R3 d.o.o. Modro oko d.o.o.
|
Finalisti 2010 Envit d.o.o.; Slovenski start-up leta 2010 Dopinus d.o.o.
|
Finalisti 2009 G-1 d.o.o.; Slovenski start-up leta 2009 Konstelacija H2 d.o.o. Lumian d.o.o. OptiLab d.o.o. Uniki d.o.o.
|
Finalisti 2008 Acies Bio d.o.o.; Slovenski start-up leta 2008 Strelovod, programska oprema, David Krmpotić s.p. Konhiša Marin Ribač s.p. Naturel, Majda Bagar-Povše s.p. Zavod Artesia
|
|
|
###
Vsebinsko podporo za prejemnike finančnih produktov P2, SK75 ali SI-SK po shemi "de minimis" sofinancirata Slovenski podjetniški sklad in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa Vsebinska podpora prejemnikov sredstev (MSP) v obdobju od 2018 do 2023 v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.