Sateliti, droni in inovativnost: mlade ideje za globalne izzive na 8. CASSINI Hackathonu

Dne 26. november 2024 objavil Start:up Slovenija
 

8. mednarodni CASSINI Hackathon, ki je tokrat potekal pod geslom Krepitev varnosti in ombrambnih sposobnosti, se je uspešno zaključil. Dogodek, ki se je sočasno odvijal v desetih evropskih državah, je tudi tokrat postregel z inovativnostjo in kreativnostjo udeležencev. V Tovarni podjemov v Mariboru se je več kot 50 razvijalcev, študentov tehničnih in naravoslovnih smeri in ostalih udeležencev, združilo v 12 ekip, da bi razvijali nove tehnološke rešitve za ključne izzive s področja varnosti, humanitarne pomoči in uporabe vesoljskih tehnologij. In uspelo jim je! To s svojo rešitvijo tudi dokazuje zmagovalna ekipa SpaceGuardian.

 

Inovativni predlogi za ključne izzive

Slovenska izvedba CASSINI Hackathona je prinesla kar 12 ekip, ki so se posvetile trem ključnim izzivom:

  1. Krepitev varnosti in obrambnih sposobnosti s pomočjo geoprostorskih obveščevalnih podatkov
  2. Uporaba dronov za izvajanje varnostnih operacij
  3. Orbitalna varnost in simulacijska vaja

 

Udeleženci so v tridnevnem intenzivnem hackathonu razvijali rešitve, ki bi lahko imele velik vpliv pri odzivanju na naravne nesreče, varnosti pri civilnih zaščitnih operacijah in povečanju učinkovitosti pri obvladovanju potencialnih groženj iz vesolja. Proces je spremljalo 15 strokovnih mentorjev, med njimi: dr. Iztok Kramberger (SkyLabs), dr. Marko Jaušovec (Platforma 5.0 FGPA UM), Gregor Omahen (ELES), Leon Abraham (ITC), Luka Mustafa (IRNAS), Tomaž Ščavničar (Refarmo), Jeremija Hranjec (Science Park Graz), Nejc Dougan (Flai), dr. Andraž Bežek (GeoCodis), Matej Meglič (ElevonX), dr. Muhamed Turkanović (FERI UM), Blaž Jakopin (Priot & Yolanda), Vid Jakopin (Flycom), Domen Mongus (FERI UM) in Matej Rus (Tovarna podjemov).

 

Dogodek ni bil le tekmovanje, temveč tudi priložnost za udeležence, da pridobijo dragoceno ena-na-ena mentorstvo, izkušnje in vpogled v razvoj poslovnih idej.

“Najbolj sem zadovoljen s tem, kako so ekipe pristopile k problemom - njihovo videnje o stvareh, ki se dogajajo po svetu in njihov pogled na možne rešitve, ki bi jih lahko ponudili celotni družbi” pove Matej Meglič (ElevonX).

Nedelja je bila za ekipe prelomna, saj so morali v 3-minutnih pitchih pokazati, na kakšni ideji so delali pretekle 3 dni. Strokovna komisija, v kateri so sodelovali Jernej Haložan (SkyLabs), Anilkumar Dave, dr. Dušan Heric (Poligram), dr. Marko Jaušovec (Platforma 5.0 FGPA UM) in dr. Muhamed Turkanović (FERI UM) je bila nad predstavljenimi idejami navdušena.

 

 

Foto utrinki

“Ekipe so čez vikend prehodile dolgo in zahtevno pot, in vesel sem, da sem bil del te zgodbe. V samo treh minutah predstaviti idejo in nato odgovoriti na zahtevna vprašanja komisije je resnično izziv, zato iskreno čestitam vsem, ki so se tega lotili s takim optimizmom in pogumom.” pove dr. Marko Jaušovec (Platforma 5.0 FGPA UM).

Vesoljska tehnologija omogoča izjemne inovacije, kar so dokazale že prejšnje edicije CASSINI Hackathonov, in tudi tokrat ni bilo drugače. Največji vtis je pustila ekipa SpaceGuardian, ki je osvojila glavno nagrado. "Občutki so odlični! Zmage iskreno nismo pričakovali, saj je bilo nekaj zelo močnih ekip s super idejami.” ob zmagi strne Luka Zlatečan, član ekipe.

 

SpaceGuardian je naročniška SaaS platforma, ki z naprednimi napovednimi algoritmi spremlja pot satelitov, predvideva tveganja za trk ter samodejno izračunava, simulira in izvaja najboljše manevre. S tem podaljšuje življenjsko dobo satelitov in zmanjšuje količino vesoljskih odpadkov za varnejše in bolj trajnostno orbitalno okolje.

“Področje tretjega iziva nam je dokaj nepoznano, ampak to je bil eden izmed razlogov, zakaj smo iskali rešitev nanj. Želeli smo iti izven cone udobja in se ta vikend preizkusiti v nečem novem. Potrudili smo se po svojih najboljših močeh, a to, da smo bili izbrani za zmagovalno idejo, je nekaj res posebnega", še pripomni Luka.

SpaceGuardian; Jernej Jan Kočica, Luka Zlatečan, Janez Lapajne

Ekipa SpaceGuardian bo imela priložnost predstaviti svojo idejo na evropskem finalu 27. novembra, kjer se bodo pomerili z najboljšimi inovatorji iz drugih držav in se potegovali za bogate denarne nagrade ter 100 ur strokovne mentorske podpore.

 

S svojimi rešitvami pa sta komisijo navdušila še ekipa Yuno in CriticalEye. Poleg glavne nagrade bodo zmagovalne ekipe prejele tudi poslovno mentorstvo s strani Tovarne podjemov in vstopnice za startup konferenco PODIM 2025. 

"Veselje je spremljati toliko svežih in inovativnih idej, ki si prizadevajo za zaščito in varnost našega planeta. Ekipe so pokazale neverjetno predanost, kreativnost in sposobnost sodelovanja. Zmagovalne ekipe so odličen primer, kako lahko s pogumom in inovacijami ustvarimo rešitve za izzive, s katerimi se sooča naša družba. Takšni dogodki so navdih za vse nas," pove član komisije, Jernej Haložan (SkyLabs).

Yuno; Filip Lesjak, Bine Zgaga, Aljaž Neuberg in Tine Šuster
Yuno je centralizirana komunikacijska platforma, ki omogoča policiji, gasilcem in civilni zaščiti boljši pregled nad kriznimi situacijami z uporabo satelitskih posnetkov, dronov in napovedmi umetne inteligence.

CriticalEye: Matic Bobnar, Kristjan Jesih, Rok Šekoranja, Alen Škorjanc
CriticalEye je rešitev za nadzor meja in območij, ki uporablja pametne senzorje, hitro odzivne drone ter centralizirano nadzorno ploščo, kar omogoča neprekinjen nadzor in hitro ukrepanje.

Zahvala partnerjem

Dogodek je bil izveden s podporo partnerjev in spoznorjev, ki so nam dali dostop do svoje široke palete znanj in virov za razvoj inovativnih rešitev. Z zagotovostjo lahko rečemo, da so s svojim strokovnim znanjem in podporo bistveno pripomogli k uspehu dogodka.

"Kot partnerji že tretjič zapored smo ponosni, da smo lahko podprli to pobudo in videli, kaj vse je možno doseči v samo treh dneh. Vsako leto vidim boljše ideje in upam, da bo tako tudi v prihodnje, " je povedal dr. Dušan Heric (Poligram).

Zahvaljujemo se vsem, ki so pomagali uresničiti ta dogodek.

 

 

Foto utrinki

 

8. CASSINI Hackathon organizirajo Evropska komisija, EUSPA - EU Agency for the Space Programme, DEFIS in EUSPACE.
 

Značke
CASSINI CASSINI Hackathon CASSINIEU Tovarna podjemov
Izvedba: Mojdenar IT d.o.o.